Menu

INTERESSERET I SIF Q DAME SENIOR FODBOLD?

image
Hanne Østgaard Dahl
28. juli 2019 kl. 20:26
SIF Q er DBU licensklub og en af Danmarks førende pigefodboldklubber. Derfor er klubbens seniorafdeling vigtig og et naturlig ”flagskib” for alle de mange dygtige ungdomsspillere, som netop i disse år er i rivende udvikling på deres vej op til seniorholdet.

Lad os starte med lidt FAKTA forud for den kommende sæson:

 • Hvornår starter vi?
  Mandag d.29. juli kl. 19-20.30
 • Hvor træner vi?
  På græsbanerne på Søholt ved siden af JYSK PARK
 • Hvor ofte træner vi?
  Der trænes mandag/onsdag/torsdag kl. 18.30-20.00
 • Hvem kan træne?
  Al træning er som udgangspunkt åben – så kom endelig og mærk det fantastiske træningsmiljø!
 • Hvem er træner?
  Cheftræner Allan Bødskov. Træner Serie 2 Søren Lassen. Assistent Thomas Bay. Holdledere Anita Røddik og Heidi Østgaard

  

I forhold til spillerprofiler, så er det som nævnt klubbens erklærede mål at der skal være plads til alle typer:

 • Dem der er vilde og blodige for at træne hver eneste gang i jagten på fast spilletid på første holdet
 • Dem der grundet arbejde eller uddannelse kun kan træne periodevis
 • Dem der reelt ikke har tid til fodbold, men som ikke kan undvære det fede miljø i en eliteklub med stærke personlige venskaber

Der vil være trænings- og kamptilbud til alle ovennævnte spillertyper.

For at sikre den ønskede sportslige succes, er det vigtigt at rammerne og fundamentet i SIF Q er optimalt. Derfor er det glædeligt at SIF Q kan bekræfte at Søren Graae Lassen netop har skrevet kontrakt med klubben til at støtte op om Serie 2 holdet, og at trænerteamet nu består af cheftræner Allan Bødskov, assistenttræner Thomas Bay og holdledere Anita Røddik og Heidi Østgaard.

Skulle du have interesse i en snak med os i SIF Q omkring vores seniorprojekt er du meget velkommen til at kontakte cheftræner Allan Bødskov (mobil 2382 9603) eller sportschef Hanne Østgaard (mobil 2652 1270).